Orderportefeuilles groeien

Op de valreep van de jaarwisseling kwamen IHC Merwede en Huisman Equipment met een serie dikke orders voor de komende jaren.

door: Jan Spoelstra

donderdag 2 februari 2012

IHC Merwede bracht eind december 2012 naar buiten dat ze 200 miljoen euro aan nieuwe orders kon bijboeken. Topman Goof Hamers meldde dat IHC Merwede in totaal 1,4 miljard euro aan opdrachten in de orderportefeuille heeft en dat het dit jaar een omzet van rond de 1 miljard euro verwacht. “Van die 1 miljard euro kopen we ongeveer 70 procent aan producten en diensten in bij onze toeleveranciers.” Een flinke opsteker voor de Nederlandse maritieme maakindustrie.
Een van de orders betreft een pijpenlegger voor Subsea 7. IHC bouwde eerder al drie pijpenleggers voor het Amerikaanse bedrijf, maar dit schip is van Gorter, van een compleet nieuw type. Huisman Equipment levert een 400 ton kraan en een 550 ton flex-lay systeem voor het leggen van pijpleidingen tot 2,5 km diepte. Het Maleisische Sapura liet half januari weten twee pipe-lay support vessels bij IHC te bestellen.
Weeks Marine uit de VS bestelde een 6500 m3 sleephopperzuiger. In Nederland vindt de engineering en bouw van de componenten plaats, terwijl IHC’s Amerikaanse partner BAE Systems het 109 m lange en 24 m brede schip bouwt.
IHC bouwt voor het Chinese Zhejian Dredging een snijkopzuiger die tot een diepte van 40 m baggert. Deze ‘Beaver 4040’ zal in China reservoirs uitbaggeren. Door sedimenttoevoer vanuit rivieren neemt de capaciteit van deze reservoirs af, waardoor uitbaggeren noodzaak is. De snijkopzuiger, die tevens in China wordt gebouwd, is opbreekbaar in componenten en kan zo over land worden vervoerd. Dat maakt het schip ook geschikt voor natte mijnbouwprojecten aan land. Hamers: “Wij zien dus echt een opleving in onze markten offshore en baggeren.”

De grootste Nederlandse scheepsbouwer ziet tevens een opkomst van nieuwe markten. “Er worden talloze offshore windparken aangelegd en die moeten allemaal via een draadje aan land gekoppeld worden”, aldus Hamers. “En Boskalis heeft bij ons een carrousel besteld voor een kabellegschip.” Dat is een grote haspel met kabel, voorzien van een systeem dat deining compenseert. Het kabellegsysteem wordt gebouwd in de componentenfabriek IHC China Support in Guangzhou.
Tot slot, maar daar wil Hamers nog niet concreet worden, verwacht Hamers in de komende anderhalf jaar deep sea mining projecten. “Samen met DEME zullen we apparatuur en diensten leveren voor het winnen van waardevolle grondstoffen die op grote dieptes liggen.”

        NuJij  Ekudos  Digg  MsnReporter.nl